Diagnostyka stanowiska okolice Prabuty (woj. Pomorskie)
Lustracja w regionie północnej Polski w gospodarstwie, które prowadzone jest od kilku lat przez naszego Doradcę. Dotychczas nasze zalecenia dotyczyły jedynie ochrony roślin, gdyż właściciel gospodarstwa nie brał w ogóle pod uwagę czynnika glebowego i jego wpływu na rozwój i kondycję roślin uprawnych. Jednak pomimo zmiany technolo …
Czytaj więcejDiagnostyka stanowiska w okolicach Jarosławia (województwo Podkarpackie)
Gospodarstwo zwróciło się do nas z prośbą o pomoc w usprawnieniu funkcjonowania gleby na stanowisku pod kukurydzę. Niestety systematycznie od kilku lat plony na tym polu ulegają pogorszeniu i pomimo wszelkich starań ze strony właściciela nie przynosiło to rezultatu. Tak więc pod swoje skrzydła dostaliśmy - dość specyficzne jak się …
Czytaj więcejSUSZA, SUSZA, SUSZA
Zjawisko suszy jest groźnym czynnikiem stresowym dla roślin. Obecnie w Polsce trwa okres bezdeszczowy i pojawiają się problemy z nawożeniem roślin. Mówiąc o problemach mamy na myśli decyzyjność odnośnie do terminu aplikacji nawozów azotowych, oraz ich skuteczność w okresach suszy. Nawożenie na przesuszoną glebę jest nieefektywne, …
Czytaj więcejGrunt to gleba!
Jeśli szukasz oszczędności, poprawy wydajności swoich plonów i chcesz trwale poprawić jakość gleby na swoich polach, to jesteś we właściwym miejscu! Nawozy drożeją, a przepisy prawne wymagają od rolników ograniczenia zużycia azotanów i fosforanów, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Klimat z roku na rok jest coraz trud …
Czytaj więcejKarta Zdrowia Gleby 2021
17 listopada 2021 wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Franz Timmermans, odpowiedzialny również za Zielony Ład, przedstawił w Brukseli, europejską strategie dotyczącą ochrony gleby. Pożądanym celem jest przywrócenie wszystkich ekosystemów glebowych w Europie do 2050 według wyznaczonych standardów. Bruksela uważa, że gleby Unii Eu …
Czytaj więcej5 grudnia - Światowy Dzień Gleby
Dzisiaj po raz 19 obchodzimy Dzień Gleby. Został on ustanowiony przez Międzynarodową Unię Towarzystw Gleboznawczych (ang. IUSS) w 2002 r. Święto ma na celu podniesienie i zwiększenie świadomości społecznej na temat roli gleby w środowisku i życiu człowieka. Należy zrozumieć, że ilość i jakość żywności, a także wielu potrzebn …
Czytaj więcejProjekt Gleba na Podlasiu
Ostatnio byliśmy z Projektem Gleba na Podlasiu. Jest to teren rolniczy, który niestety nie może pochwalić się dobrą jakością gleb, a rolnicy wysokimi plonami. Według danych IUNG największy odsetek zajmują gleby IV i V klasy bonitacyjnej. Gleby najwyższej jakości (I klasa) nie występują wcale, natomiast gleby klasy II występują bard …
Czytaj więcejW dobie drożejących nawozów
Wzrost cen nawozów wieloskładnikowych nawet o 20-30% Wahania i wzrosty cen nawozów w ciągu roku to norma do której wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić. Jednak obecny rok przyniósł niespodziewane wzrosty, nawet o 20-30% w przypadku nawozów wieloskładnikowych. Czy kupowanie nawozów na zapas to dobre rozwiązanie Rolnicy próbując o …
Czytaj więcejProjekt Gleba w Prudniku na Opolszczyźnie
Na tym stanowisku mieliśmy do czynienia z glebą trudną w uprawie. W czasie suszy ma ona tendencję do zbrylania się, zaskorupiania i pękania. Natomiast w czasie dużej wilgoci nadmiernie się lepi. W takich warunkach rośliny gorzej rosną, ponieważ ich korzenie mają ograniczony dostęp do tlenu. Bez względu na przebieg pogody, nie wykorzys …
Czytaj więcejWnioski z diagnozy stanowiska - okolice Niemodlina (opolskie)
Chcielibyśmy przedstawić Wam diagnozę stanowiska w okolicach Niemodlina (woj. opolskie). Stanowisko przygotowane pod pszenicę ozimą, składające się z trzech leżących obok siebie działek. Wysunęliśmy następujące wnioski: Zwiększyć właściwości sorpcyjnych warstwy ornej, aby uniknąć strat składników pokarmowych. Zwiększyć …
Czytaj więcej
Diagnostyka stanowiska - okolice Niemodlina (opolskie)
Podczas diagnostyki stanowiska, wykryliśmy kilka problemów gleby. Główną trudnością okazała się mozaika gleby oraz różne uziarnienie warstwy ornej oraz podglebia. W miejscach gdzie po intensywnych opadach tworzą się zastoiska wodne i woda nie chce odpływać występuje ciężkie gliniaste podglebie o zaburzonych stosunkach wodno-powie …
Czytaj więcejMursz, co to takiego?
Podczas diagnostyki na jednym z pól uprawnych, na najmniejszym kawałku, natrafiliśmy na bardzo ciekawe zjawisko. Mianowicie podglebie w jednym punkcie odwiertu zbudowane jest z murszu. Świadczy to o tym, że w tym miejscu występowały torfowiska niskie lub inne utwory organiczne, które pod wpływem obniżania się wody gruntowej oraz silnych …
Czytaj więcej
- 1
- 2