Gleby piaszczyste w Polsce: charakterystyka, problemy i rozwiązania
Gleby piaszczyste stanowią znaczną część powierzchni Polski, dominując w takich regionach jak Mazowsze, Podlasie oraz na terenach Nizin Środkowopolskich. Zajmują one około 60% obszaru kraju, co czyni je kluczowym elementem polskiego krajobrazu rolniczego. W artykule przedstawiamy ich cechy, najczęstsze wyzwania oraz metody poprawy ich jak …
Czytaj więcejKiła….kapusty! Szokujące fakty o kiłach w kapuście!
Kiła kapusty – charakterystyka i skuteczne metody zapobiegania Kiła kapusty (Plasmodiophora brassicae) to poważna choroba glebowa dotykająca roślin kapustnych, takich jak kapusta, kalafior, brokuły czy rzepak. Objawia się deformacjami korzeni, co prowadzi do osłabienia roślin, zahamowania wzrostu i znacznych strat w plonach. Aby skuteczn …
Czytaj więcejPróchnica! To dobrze czy źle dla gleby?
Jak efektywnie zarządzać glebami pochodzenia pobagiennego i połąkowego? Gleby pochodzenia pobagiennego i połąkowego wyróżniają się wysoką zawartością próchnicy, która jest kluczowym składnikiem gleby, wpływającym na zdolność do magazynowania wody i składników odżywczych. Dzięki temu odgrywa nadrzędną rolę w zapewnieniu wz …
Czytaj więcejCzy można uprawiać rzepak efektywniej bez fosforu i potasu jesienią?
W uprawie rzepaku ozimego w Polsce często stajemy przed wyzwaniem efektywnego nawożenia roślin w warunkach ograniczonych zasobów wody i składników pokarmowych. Czy można jednak uzyskać zdrowe, wydajne plony bez aplikacji fosforu i potasu jesienią? Przetestowaliśmy dwa różne podejścia do nawożenia, aby odpowiedzieć na to pytanie. R …
Czytaj więcejJak odróżnić pył od iłu?
Często, kiedy zajmujemy się oznaczaniem granulometrii gleby, pojawia się pytanie: czy mamy do czynienia z pyłem czy iłem? Obie te frakcje mają kluczowe znaczenie dla struktury gleby, jej zdolności do zatrzymywania wody oraz wpływu na wzrost roślin. Dlatego warto poznać podstawowe różnice między pyłem a iłem, aby móc lepiej oceni …
Czytaj więcejDiagnostyka stanowiska okolice Prabuty (woj. Pomorskie)
Lustracja w regionie północnej Polski w gospodarstwie, które prowadzone jest od kilku lat przez naszego Doradcę. Dotychczas nasze zalecenia dotyczyły jedynie ochrony roślin, gdyż właściciel gospodarstwa nie brał w ogóle pod uwagę czynnika glebowego i jego wpływu na rozwój i kondycję roślin uprawnych. Jednak pomimo zmiany technolo …
Czytaj więcejDiagnostyka stanowiska w okolicach Jarosławia (województwo Podkarpackie)
Gospodarstwo zwróciło się do nas z prośbą o pomoc w usprawnieniu funkcjonowania gleby na stanowisku pod kukurydzę. Niestety systematycznie od kilku lat plony na tym polu ulegają pogorszeniu i pomimo wszelkich starań ze strony właściciela nie przynosiło to rezultatu. Tak więc pod swoje skrzydła dostaliśmy - dość specyficzne jak się …
Czytaj więcejSUSZA, SUSZA, SUSZA
Zjawisko suszy jest groźnym czynnikiem stresowym dla roślin. Obecnie w Polsce trwa okres bezdeszczowy i pojawiają się problemy z nawożeniem roślin. Mówiąc o problemach mamy na myśli decyzyjność odnośnie do terminu aplikacji nawozów azotowych, oraz ich skuteczność w okresach suszy. Nawożenie na przesuszoną glebę jest nieefektywne, …
Czytaj więcejGrunt to gleba!
Jeśli szukasz oszczędności, poprawy wydajności swoich plonów i chcesz trwale poprawić jakość gleby na swoich polach, to jesteś we właściwym miejscu! Nawozy drożeją, a przepisy prawne wymagają od rolników ograniczenia zużycia azotanów i fosforanów, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Klimat z roku na rok jest coraz trud …
Czytaj więcejKarta Zdrowia Gleby 2021
17 listopada 2021 wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Franz Timmermans, odpowiedzialny również za Zielony Ład, przedstawił w Brukseli, europejską strategie dotyczącą ochrony gleby. Pożądanym celem jest przywrócenie wszystkich ekosystemów glebowych w Europie do 2050 według wyznaczonych standardów. Bruksela uważa, że gleby Unii Eu …
Czytaj więcej
5 grudnia - Światowy Dzień Gleby
Dzisiaj po raz 19 obchodzimy Dzień Gleby. Został on ustanowiony przez Międzynarodową Unię Towarzystw Gleboznawczych (ang. IUSS) w 2002 r. Święto ma na celu podniesienie i zwiększenie świadomości społecznej na temat roli gleby w środowisku i życiu człowieka. Należy zrozumieć, że ilość i jakość żywności, a także wielu potrzebn …
Czytaj więcejProjekt Gleba na Podlasiu
Ostatnio byliśmy z Projektem Gleba na Podlasiu. Jest to teren rolniczy, który niestety nie może pochwalić się dobrą jakością gleb, a rolnicy wysokimi plonami. Według danych IUNG największy odsetek zajmują gleby IV i V klasy bonitacyjnej. Gleby najwyższej jakości (I klasa) nie występują wcale, natomiast gleby klasy II występują bard …
Czytaj więcejW dobie drożejących nawozów
Wzrost cen nawozów wieloskładnikowych nawet o 20-30% Wahania i wzrosty cen nawozów w ciągu roku to norma do której wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić. Jednak obecny rok przyniósł niespodziewane wzrosty, nawet o 20-30% w przypadku nawozów wieloskładnikowych. Czy kupowanie nawozów na zapas to dobre rozwiązanie Rolnicy próbując o …
Czytaj więcejProjekt Gleba w Prudniku na Opolszczyźnie
Na tym stanowisku mieliśmy do czynienia z glebą trudną w uprawie. W czasie suszy ma ona tendencję do zbrylania się, zaskorupiania i pękania. Natomiast w czasie dużej wilgoci nadmiernie się lepi. W takich warunkach rośliny gorzej rosną, ponieważ ich korzenie mają ograniczony dostęp do tlenu. Bez względu na przebieg pogody, nie wykorzys …
Czytaj więcejWnioski z diagnozy stanowiska - okolice Niemodlina (opolskie)
Chcielibyśmy przedstawić Wam diagnozę stanowiska w okolicach Niemodlina (woj. opolskie). Stanowisko przygotowane pod pszenicę ozimą, składające się z trzech leżących obok siebie działek. Wysunęliśmy następujące wnioski: Zwiększyć właściwości sorpcyjnych warstwy ornej, aby uniknąć strat składników pokarmowych. Zwiększyć …
Czytaj więcejDiagnostyka stanowiska - okolice Niemodlina (opolskie)
Podczas diagnostyki stanowiska, wykryliśmy kilka problemów gleby. Główną trudnością okazała się mozaika gleby oraz różne uziarnienie warstwy ornej oraz podglebia. W miejscach gdzie po intensywnych opadach tworzą się zastoiska wodne i woda nie chce odpływać występuje ciężkie gliniaste podglebie o zaburzonych stosunkach wodno-powie …
Czytaj więcejMursz, co to takiego?
Podczas diagnostyki na jednym z pól uprawnych, na najmniejszym kawałku, natrafiliśmy na bardzo ciekawe zjawisko. Mianowicie podglebie w jednym punkcie odwiertu zbudowane jest z murszu. Świadczy to o tym, że w tym miejscu występowały torfowiska niskie lub inne utwory organiczne, które pod wpływem obniżania się wody gruntowej oraz silnych …
Czytaj więcej
- 1
- 2