fbpx

SUSZA, SUSZA, SUSZA

Zjawisko suszy jest groźnym czynnikiem stresowym dla roślin. Obecnie w Polsce trwa okres bezdeszczowy i pojawiają się problemy z nawożeniem roślin.

Mówiąc o problemach mamy na myśli decyzyjność odnośnie do terminu aplikacji nawozów azotowych, oraz ich skuteczność w okresach suszy.

Nawożenie na przesuszoną glebę jest nieefektywne, ponieważ zaaplikowane nawozy nie są w stanie się dokładnie rozpuścić a składniki nie zostaną w pełni pobrane przez rośliny. Ten problem dotyczy przede wszystkim nawożenia azotem. Dlatego muszą wystąpić opady, które umożliwią transport jonów do systemu korzeniowego. Koniec lutego był dobrym terminem na aplikację, niestety przez dyrektywę unijną rolnicy musieli czekać do 1 marca.

Kolejny raz potwierdził się argument rolników, że ten termin jest zbyt późny i powinien być elastyczny dla różnych regionów Polski i panujących warunków pogodowych. Aby skutecznie odżywić rośliny wskazana jest jak najwcześniejsza aplikacja pierwszej startowej dawki azotu. To azot powinien czekać na roślinę a nie odwrotnie. Jest pierwiastkiem, który decyduje o szybkości wzrostu i wielkości masy wyprodukowanej przez roślinę, a w konsekwencji o plonie ekonomicznym.

Przez warunki pogodowe i pomimo zastosowania azotu, niestety rośliny nie wyglądają zbyt dobrze. Już dziś możemy przypuszczać, że plony będą mniejsze.

Teraz z niecierpliwością oczekujmy na deszcz.


Drukuj   E-mail

Kontakt

Aleja KEN 57/2
02-797 Warszawa
+48 601 727 445
projektgleba@naturalcrop.com
Image