Wzrost cen nawozów wieloskładnikowych nawet o 20-30%
Wahania i wzrosty cen nawozów w ciągu roku to norma do której wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić. Jednak obecny rok przyniósł niespodziewane wzrosty, nawet o 20-30% w przypadku nawozów wieloskładnikowych.
Czy kupowanie nawozów na zapas to dobre rozwiązanie
Rolnicy próbując ograniczyć koszty przeznaczone na produkcję, często decydują się na zakup nawozów w miesiącach, w których cena jest niższa. Niestety ostatnie lata pokazały, że jest to rozwiązanie nieekonomiczne, gdyż wahania cenowe nie zależą tylko i wyłącznie od popytu, ale również od ceny gazu czy surowca. Dlatego nie ma pewności, kiedy może być najtaniej. Kolejny nieopłacalny czynnik wcześniejszych zakupów to zamrożenie znacznej części środków finansowych. Nie wspominając o konieczności posiadania odpowiednich magazynów do przechowywania nawozów.
Niektórzy twierdzą, że takie sytuacje są potrzebne, ponieważ skłaniają rolników do racjonalnego stosowania nawozów oraz do zmiany przyzwyczajeń. Łatwiej wtedy zauważyć, że stosowanie nawozów „na oko” jest nieopłacalne. Na glebach zasobnych w P i K przenawożenie negatywnie odbija się na plonie i znacząco obniża opłacalność produkcji.
Sposób na optymalizację kosztów produkcji
W tej gonitwie za ceną nawozów zapominamy o najważniejszym, a mianowicie ile i jakich składników pokarmowych potrzebuje nasza uprawa i gleba. Po dogłębnej analizie może się okazać, że koszty można zmniejszyć w sposób naturalny, układając program nawozowy pod rzeczywiste potrzeby pokarmowe roślin na danym stanowisku.
W celu zoptymalizowania kosztów produkcji można skorzystać z programu Projekt Gleba, który obejmuje:
- Diagnostykę jakości gleby oraz jej potencjału.
- Ułożenie zaleceń nawozowych w oparciu o profil glebowy, zasobności glebowe oraz rzeczywiste potrzeby pokarmowe roślin.
- Rozwiązania poprawiające wykorzystanie zastosowanych nawozów mineralnych.
Od doradców prowadzących Projekt Gleba dowiesz się jakie nawozy zastosować w pierwszej kolejności, to co jest najważniejsze i konieczne. Zoptymalizujesz koszty i zdobędziesz wiedzę, która pomoże Ci w przyszłości zareagować na kłopotliwe sytuacje, np. na wzrost cen nawozów.