Magnez jest bardzo ważny!
Zawartość magnezu w glebach w Polsce nie jest wystarczająca. Ponad połowa wykazuje niedobór. Wynika to z tego że w Polsce występują głównie gleby lekkie, z których pierwiastek ten jest łatwo wymywany. Względnie bogate w magnez są jedynie rędziny i czarnoziemy, ale one zajmują 3-4% powierzchni użytków rolniczych. Magnez jest skład …
Czytaj więcejPo co roślinie potas?
Potas jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych roślin, który decyduje o plonie i jakości uprawianych roślin. Systematyczne nawożenie tym pierwiastkiem warunkuje powstawanie i stabilność w glebie wtórnych minerałów ilastych, bardzo ważnych w utrzymaniu wielu parametrów gleby, w tym decydujących o jej pojemności wymiennej …
Czytaj więcejAzot
Odgrywa szczególną rolę w życiu rośliny. To najbardziej plonotwórczy pierwiastek. Jest nadrzędnym czynnikiem wzrostu i jakości rośliny, co w konsekwencji decyduje o plonie ekonomicznym. Pierwiastek ten jest składnikiem związków strukturalnych, nośników energii i informacji genetycznej DNA, ale również związków regulujących metabo …
Czytaj więcejMada – Glebą Roku 2022
Polskie Towarzystwo Gleboznawcze wybrało madę jako Glebę Roku 2022. Przypomnijmy, że w zeszłym roku była nią gleba rdzawa, o której przeczytacie tutaj https://www.projektgleba.pl/bw-22-01-21.html Mady to gleby powstałe wskutek działania wód. Nagromadzony materiał, niesiony przez prąd rzeki, akumuluje się i osadza zarówno na dnie, j …
Czytaj więcejJak ograniczyć straty azotu w oziminach? Niezastąpione związki humusowe
Jak ograniczyć straty azotu w oziminach? Niezastąpione związki humusowe Uprawy ozime pozostają w uśpieniu w okresie zimowym, jednak z początkiem okresu wegetacyjnego młode rośliny od razu wchodzą w etap intensywnego wzrostu, dlatego potrzebują dużej dawki azotu, już „na starcie”. Według odpowiednich rozporządzeń i tzw. Dyrektywy …
Czytaj więcejJak nawozić uprawy w czasie suszy?
Susza jest podstawowym czynnikiem obniżającym plony. Niestety, w ciągu ostatnich lat klimat w Polsce ociepla się i osusza. Dodatkowo, silna eksploatacja gleb i intensywne nawożenie chemiczne wraz z suszami sprawiły, że poziom wód gruntowych i zdolności retencyjne gleb wciąż się obniżają. Właściwe nawożenie upraw w czasie suchych la …
Czytaj więcejEuropejska Karta Gleby
Aktualnie Zielony Ład mocno stawia na ochronę gleb. Jednak problemem ochrony gleb był poruszany przez polityków o wiele wcześniej. Już w roku 1972 r. Rada Europy przyjęła Europejską Kartę Gleby, która zawiera 12 postulatów dotyczących znaczenia gleby oraz to w jaki sposób powinna być "traktowana". Oto one: Gleba jest jedną z n …
Czytaj więcejObornik jako źródło materii organicznej dla gleby
Tylko dobrej jakości obornik wspomaga tworzenie próchnicy Obornik jest jednym z najlepszych nawozów naturalnych wspierających proces odbudowy próchnicy w glebie. Jest jedno ale … musi być dobrze przekompostowany! Tylko taki obornik będzie wspomagał proces tworzenia się frakcji próchnicznych – kwasów fulwowych, huminowych i humianów. …
Czytaj więcejRacjonalne nawożenie to unikanie zarówno niedoboru, jak i nadmiaru nawozów
Racjonalne nawożenie to unikanie zarówno niedoboru, jak i nadmiaru nawozów Czy nawożenie „na wyczucie” i podawanie większych ilości nawozów „na wszelki wypadek” jest racjonalnym podejściem do upraw rolnych? Na pewno nie! Po pierwsze – nadmiar nawozów prowadzi do zanieczyszczenia gleby. Po drugie – może zaszkodzić uprawom. Nie …
Czytaj więcejPrzenawożenie gleby szkodzi przede wszystkim opłacalności produkcji
Zasada „Im więcej tym lepiej” w przypadku używania wysokoprocentowych nawozów mineralnych nie sprawdza się. Takie działania mogą doprowadzić do kumulacji nadmiernych ilości składników pokarmowych w profilu glebowym. W wielu przypadkach taka sytuacja jest znacznie groźniejsze niż niedobór tych składników w glebie. Nawozy mineralne …
Czytaj więcej
Gleby w Polsce
Gleby w Polsce cechują się dużą różnorodnością i w większości niską naturalną żyznością. Uzyskiwanie wysokich plonów wymaga wszechstronnej wiedzy agronomicznej oraz dogłębnego poznania właściwości gleb na których się gospodaruje. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące typy gleb w Polsce oraz ich krótką charakter …
Czytaj więcejSkładniki gleby
Jaki jest skład gleby? Gleba to mieszanina pięciu składników: minerałów, materii organicznej, żywych organizmów, powietrza i wody Te składniki reagują i współdziałają ze sobą, dzięki czemu gleba jest jednym z najbardziej dynamicznych i najważniejszych zasobów naturalnych naszej planety. Przyjrzyjmy się zatem każdemu ze składn …
Czytaj więcejDżdżownice wskaźnikiem jakości gleby
Dżdżownice są wyznacznikiem „zdrowej gleb”. Ze względu na to iż oddychają przez powierzchnię ciała, są bardzo wrażliwe na stosowane środki ochrony roślin. Gospodarstwa, które w dużym stopniu opierają się na intensywnej uprawie roli oraz stosują w nadmiarze nawozy mineralne, herbicydy, pestycydy często mają mało dżdżownic l …
Czytaj więcejOdczyn gleby to podstawa odżywiania roślin
Odczyn ma bardzo duży wpływ nie tylko na dostępność składników pokarmowych w glebie, ale także na inne parametry decydujące o jakości i produktywności stanowiska. Najkorzystniejsze pH dla rozwoju roślin Z rolniczego punktu widzenia najkorzystniejsze pH gleby mieści się w zakresie 6,1 – 7,2. W takich glebach warunki dla rozwoju i akt …
Czytaj więcejBez Gleby nie ma życia
Gleba to tętniący życiem, niesłychanie złożony i dynamiczny kompleks, napędzany procesami naturalnymi i jednocześnie obciążony działalnością człowieka - fundament ludzkiej egzystencji. Tak w jednym zdaniu można opisać glebę. Dzięki swoim niesamowitym właściwościom i pełnionym funkcjom można także określić ją jako „inkub …
Czytaj więcejGleba rdzawa glebą roku 2021
Komisja Genezy, Klasyfikacji i Kartografii Gleb, Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego na glebę roku 2021 wybrała Glebę Rdzawą. Gleby rdzawe są piaszczystymi glebami typowymi dla obszarów polodowcowych. Wraz z glebami brunatnymi, płowymi, bielicowymi i bielicami są uznawane za gleby strefowe pasa umiarkowanie ciepłego, wilgotnego. Najwięks …
Czytaj więcej
- 1
- 2