fbpx

Azot

Odgrywa szczególną rolę w życiu rośliny. To najbardziej plonotwórczy pierwiastek. Jest nadrzędnym czynnikiem wzrostu i jakości rośliny, co w konsekwencji decyduje o plonie ekonomicznym.

Pierwiastek ten jest składnikiem związków strukturalnych, nośników energii i informacji genetycznej DNA, ale również związków regulujących metabolizm rośliny. Rola azotu w procesach wzrostu rośliny rozpoczyna się już na etapie fotosyntezy, polega ona na jak największej wydajności fotosyntetycznej pojedynczego liścia, wzrost nowych organów i tym samym całej rośliny.

Ogólnie mówiąc, niedobór tego składnika w glebie, ogranicza plonowanie rośliny. Następuję zahamowanie wzrostu części nadziemnych i podziemnych. Owoce są słabo wykształcone i przedwcześnie dojrzewają. Ze względu na to, że rośliny uprawne potrzebują znacznie więcej azotu, niż to co jest dla niej dostępne w związkach nieorganicznych, konieczne jest nawożenie gleby i stosowanie nawozów organicznych i mineralnych.

Ustalenie dawki jest złożone. Należy pamiętać o wielu istotnych kwestiach, m.in. aby dawka była efektywnie wykorzystana przez roślinę w trakcie sezonu wegetacyjnego, a pozostałości tego składnika po zbiorze, były jak najmniejsze. Nieumiejętne oszacowanie jego dawki i niewłaściwe proporcje z innymi składnikami mineralnymi prowadzą do znacznych strat i mogą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i zwierząt prowadząc do wielu groźnych chorób.

Azot należy dostarczać roślinie wówczas, gdy jest możliwe jego szybkie pobieranie, ze względu na to że jest to pierwiastek bardzo ruchliwy, łatwo ulega wymyciu z  gleby oraz gazyfikacji. Dla części upraw jak np. rzepak ozimy czy pszenica ozima, całkowitą dawkę należy podzielić na części, aby zachować ciągłość i korektę żywienia roślin, najlepiej w 2 lub 3 terminach.

Przed wyborem nawozu i ustaleniu programu nawożenia należy zwrócić uwagę na formę, na jakość i zasobność w azot mineralny w glebie. Ważnym aspektem jest typ gleby oraz odczyn.

Pracujemy dla Was i pomagamy w doborze najlepszego rozwiązania dla Twojej plantacji. Nie zwlekaj i zgłoś się do nas. 

 

 


Drukuj   E-mail

Kontakt

Aleja KEN 57/2
02-797 Warszawa
+48 601 727 445
projektgleba@naturalcrop.com
Image